Zengiler Dönemi İslamî İradenin Yeniden Hakim Kılınması

                                                      

Ali Muhammed Sallabi Biyografi

Libyalı yazar Muhammed Ali Sallabi, politikacı ve din adamı kimliği ile ön plana çıkmaktadır. 1963 Bingazi doğumlu Muhammed Ali Sallabi Özgürlük, Adalet ve Kalkınma için Ulusal Buluşma Partisi liderdiği yapmıştır. Aynı zamanda partinin kurucusudur. Yazarın;  Emeviler Dönemi1 ve 2, İslam’da Şura, İslam İnanç Esasları, Siyer-i Nebi, Meleklere İman, Kadere İman gibi pek çok eseri bulunmaktadır.

Arka Kapak Bilgisi

Kitap Nurettin Mahmud  Zengi’nin hayat hikayesinden yola çıkarak buğun karşılaştığımız pek çok soruna cevap vermektedir. Eserin içerisinde yaşanan küresel ya da yerel pek çok sorunun cevabını bulmak mümkündür. Nureddin Zengi’nin tecrübeleri Ömer B. Abdülaziz’de olduğu gibi Müslümanların her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini göstermektedir. Eser, içinde bulunan bu hassas konulardan ötürü oldukça önemli bir tarihi örnektir.

Zengiler Dönemi İslamî İradenin Yeniden Hakim Kılınması

Zengiler Devleti’nin en ihtişamlı yöneticileri arasında bulunan Nureddin Mahmud  Zengi, devleti en geniş sınırlarına ulaştırmıştır.  Adil bir hükümdar olan Zengi’nin tecrübeleri, fikirleri, verdiği kararlar, aile yapısı ayrı ayrı önem taşıyan konular arasında yer almaktadır. Özellikle bu ünlü hükümdarın İslam adına yaptıkları Zengiler Dönemi İslamî İradenin Yeniden Hakim Kılınması özeti ile tam anlaşılamayacak bir yapıya sahiptir. Eserin ayrıntılı şekilde incelenerek okunması şarttır. Müslümanların birliğini sağlayan Nureddin Mahmud  Zengi’nin çocukluğunda aldığı eğitim, gençlik yılları ve yaşlılık dönemi ayrı ayrı hikmetlerle doludur.

 

Kitap Yorumları

Müslümanların birlikteliğini en güzel şekilde anlatan kitaplar arasında yer alan Zengiler Dönemi İslamî İradenin Yeniden Hakim Kılınması, Müslümanların tek çatı altında birleşme konusunu en iyi anlatan eserler arasında yer almaktadır. İdealist bir lider ve tecrübeleri bugün Müslümanların karşılaştığı soruların hepsine cevap verebilecek niteliktedir. Okuduklarından ders alanlar için eserde pek çok mesaj bulunmaktadır. Zengiler dönemi çıkmazda kalan her Müslüman tarafından okunması gereken kitaplardan biridir.

 

Kitabın Yayınlandığı Tarih

Sayfa sayısı 560 olan eserin dili Türkçe olarak yayınlanmıştır.  Mart 2015 yılında basılan Zengiler Dönemi İslamî İradenin Yeniden Hakim Kılınması, 175-245 boyutlarına sahip bir eserdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir