VAHİY KÜLTÜRÜ

Doç. Dr. Ruhi Özcan Hakkında

1945 yılında dünyaya gelen Doç. Dr. Ruhi Özcan, üniversite yıllarını Bağdat Üniversitesi’nde geçirmiştir. Öğrencilik yılları sürecinde Bağdat Radyosu’nda spiker, tercüman ve redaktör olarak görev aldı. Akademisyen olan Abdülkerim Zeydan’ın öğrencisi olarak, Zeydan’ın bir kaç kitabını Türkçeye çevirdi. Bu kitaplar; İslam’da Fert ve Devlet ve Fıkıh Usulü adlı kitaplardı. Almış olduğu eğitim ve tecrübeler doğrultusunda Suudi Arabistan’da fıkıh dersleri verdi. 1986 yılında hanımı ve bir çocuğu ile yaptığı yolculuk sırasında Akşehir-Konya yolunda ailesi ile birlikte vefat etti. Öldüğü yıl Özcan, yalnızca 40 yaşındaydı.

Eserin Arka Kapak Bilgisi

Dünya içindeki tüm sıkıntılarımızın nedeni, kitapsızlığımızdır. Bu sıkıntılarımıza deva olacak ise bu kitap (Kur’an-ı Kerim)’i edinmeniz ve onu anlamanızdır. Burada dile getirdiklerim, Hz. Adem (a.s)’den Hz. Muhammed (s.a.v)’e kadar tüm peygamberlerin sözü olan “İlah’ı tanıma ve Tek Bir İlah’a kul olma” gayesi ile bütünlük içindedir. Müminlerin en mühim meselesi, vahiy kültürü olan Kur’an kültürünü ve Kur’an-ı Kerim’in ilahi mesajını öğrenmek olmalıdır. Müslümanlar, dilimizde ahiret var diyerek, ahiret yokmuş gibi hayatı sürdürmeniz doğru değildir. İnandığınızı söylediğiniz ahiret varsa öyleyse var gibi bir hayat sürdürmek zorundasınız!

Eserin Özeti

Vahiy Kültür adlı bu eser, Kur’an-ı Kerim’in okunması, anlaşılması, doğru çevirilerden okunması ve okunan her bir surenin kalben hissedilerek anlaşılmasını okuyucuya anlatan bir eserdir. Doç. Dr. Ruhi Özcan, eserde her aklın, Kur’an-ı Kerim’de geçen sureleri anlayabilecek bir zekayla yaratıldığını, anlaşılmayarak işlenen ilmin faydasının görülemeyeceğini, Hz. Muhammed (s.a.v) ve İslam tarihinden kaynaklar göstererek açıklıyor.

Esere Dair Yorumlar

Doç. Dr. Ruhi Özcan birçoklarının geç anladığı ya da henüz anlayamadığı değerli bir hocamızdır. Bizlere bıraktığı Vahiy Kültürü adlı eseriyse İslam ve Müslümanlık dünyası için bulunmaz bir mücevher değerindedir. O, Kur’an-ı Kerim’i kalbimizle ve anlayarak okumamızı söyleyen ve İslam’ı ve Allah’ı daha iyi hissetmemizi sağlayan mübarek bir insandır.

Eserin Yayınlanma Tarihi

2003 yılında, Ravza Yayınları aracılığıyla basılan  Vahiy Kültürü adlı bu eser, 140 sayfadan oluşmuştur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir